SKK söker Ungdomselittränare

 • 10 jun 2024

SKK söker ny ungdomselittränare/talangutvecklare  

Hämta ansökan HÄR 

SKK söker ny ungdomselittränare/talangutvecklare  

SKK är just nu inne i en spännande förändringsfas. Detta innebär att du kommer att ha stor möjlighet att vara med och påverka och förnya gruppernas och klubbens arbete framåt.

Vi erbjuder dig nu möjlighet att vara med och utveckla SKK:s fortsatta

satsning mot att bli en stabil topp 10 klubb i Sverige på mästerskapsnivå

 

I vår tävlingsverksamhet har vi fyra grupper (A, B, C, D) med totalt ca 75 simmare i åldrar 11-20år. Vår chefstränare Anders Holmertz har övergripande ansvar för hela tävlingsverksamheten samt huvudansvar för A-gruppen. Vi söker nu en Ungdomselittränare som i samarbete med Anders och dialog med övriga tävlingstränare leder ungdomsgrupperna (BCD), där huvudfokus ligger som tränare för B-gruppen (idag ca 20simmare). I din roll som ansvarig för B-gruppen och övriga grupper (CD) blir du en ambassadör och förebild för SKK. Det är betydelsefullt att du, som vi, trivs och motiveras av att ligga i framkant och att söka nya vägar för utveckling för dig och våra simmare.

Dina främsta arbetsuppgifter kommer vara:

 • Ansvarig simtränare för vår B-grupp med det som ingår i den uppgiften såsom träning, tävling, planering, läger.
 • Stötta vår chefstränare Anders Holmertz som assisterande tränare för A-gruppen  
 • I samråd med chefstränare Anders Holmertz genomföra samt ha uppföljning för hela SKK´s tävlingsverksamhet med fokus på talangutveckling i CD nivån
 • I samråd med klubbens CD grupper och dess tränare ha dialog kring simmares utveckling (talangutveckling) samt även stötta upp som tränare i dessa nivåer
 • Dialog med breddansvarige (Alwine Berggren) för rekrytering till tävlingsverksamheten.
 • I samråd med klubbchef och chefstränare årligen upprätta verksamhetsplan och budget för B-gruppen
 • Administrativa uppgifter

Din profil

 • Du har minst 2års erfarenhet års erfarenhet som tränare för tävlingsgrupper. Vi ser det som meriterande om du har erfarenhet av att jobba med simmare på Sum-Sim nivå
 • Du har adekvat utbildning men behöver inte vara ”färdigutbildad”
 • Meriterande om du fd elitsimmare på nationell nivå
 • Du har en god samarbetsförmåga, är strukturerad och har förmåga att inspirera och leda andra samt att du gillar att jobba i team
 • Om du är internationell tränare, talar god engelska och har intresse att lära dig svenska inom 1–2 år.
 • Du har kunskap och erfarenhet om systematisk träningsplanering, testmetoder och användare av teknisk utrustning.
 • Körkort ett önskemål
 • God datavana och kunskaper i office-paketet är nödvändigt för att kunna utföra arbetsuppgifterna.

Tjänsten

Tjänsten kommer att anpassas efter erfarenheter och bakgrund där tjänstegraden och arbetsuppgifter kan diskuteras utifrån önskemål. Tjänstegrad mellan 50-100% och är ett uppdragsavtal på 2år där tillsvidareanställning kan diskuteras.

Anställningsform

Vi tillämpar provanställning i sex månader. Tillträde omgående eller enligt överenskommelse. Arbetstiden varierar över året, men följer verksamheten under dagar, kvällar och helger. I arbetstid ingår även resor till och från tävlingar och läger. Föreningen är ansluten till Arbetsgivaralliansen

Din ansökan

Skicka din ansökan med personligt brev samt CV till anders@kappis.se senast den 1aug-2024  Inkommande ansökningar och intervjuer hanteras löpande och tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdag. I samband med anställning kommer vi begära att få se utdrag från belastningsregistret. Har du ytterligare frågor om tjänsten kontakta Anders Holmertz (chefstränare) på telefon 072 718 99 50 eller mejl: anders@kappis.se

Om klubben

Stockholms kappsimnings klubb (SKK) är Stockholms äldsta simsportförening med mängder av mästerskapsmedaljer på meritlistan. SKK har sitt upptagningsområde i Stockholmsområdet med tonvikt i Västerort (Bromma området med omnejd) samt Mälaröarna (Ekerö). SKK har ca 800 aktiva medlemmar varav ca 100 simmare i vår tävlingsverksamhet. Föreningen har sitt hemmasäte i Åkeshovs simhall men bedriver simträning i fyra olika bad, Åkeshov simhall, Spångabadet, Nälstabadet(50m) samt Ekerö simhall

Läs mer på föreningens hemsida www.kappis.se